Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt z udziałem Rybnika w finale międzynarodowego konkursu!

Miasto Rybnik znalazło się w finale konkursu „Innovations in Politics Awards 2023”!  

Nagrody dla Innowacji w Polityce wyróżniają nowatorskie rozwiązania dla współczesnych wyzwań w całej Europie. Laureaci nagradzani są przez Instytut Innowacji w Polityce – międzynarodową organizację pozarządową, która identyfikuje, rozwija i wdraża innowacje w polityce.

Najciekawsze inicjatywy są wybierane przez jury składające się z ponad 1000 obywateli z 26 europejskich krajów. W tym roku, finaliści zostali wyłonieni w ramach ośmiu kategorii. Rybnik został nominowany w trzech kategoriach: ochrona klimatu, demokracja oraz technologie dla demokracji.

W kategorii „Ochrona klimatu”, miasto zadebiutowało realizacją projektu "StratKIT”, który Rybnik realizował wraz z 13 innymi partnerami z 6 krajów w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-202

Czym wyróżnił się projekt StratKIT?

Projekt dotyczył promocji innowacyjnego podejścia do żywienia publicznego (m.in. w przedszkolach, szkołach i domach pomocy społecznej). Innowacyjne podejście oznacza uwzględnienie w zamówieniach publicznych aspektów środowiskowych i społecznych, jak również aspektów zdrowej diety.

Podczas realizacji projektu, oprócz zmian w zamówieniach publicznych, zorganizowano cykl szkoleń dla pracowników, dzięki którym w kuchniach publicznych (szkoły, przedszkola, domy opieki społecznej) przygotowuje się ekologiczne posiłki. Miasto nawiązało współpracę z lokalnymi rolnikami ekologicznymi oraz wprowadziło system deposit take - away - pudełka i kubki wielokrotnego użytku do wykorzystania na zasadach depozytu.

Galeria zdjęć (źródło: UM w Rybniku)

 • Pojemniki wielorazowego użytku

  Pojemniki wielorazowego użytku

 • Warsztaty w domu pomocy społecznej

  Warsztaty w domu pomocy społecznej

 • Warsztaty zdrowego żywienia w szkole

  Warsztaty zdrowego żywienia w szkole

 • Warsztaty zdrowego żywienia w szkole

  Warsztaty zdrowego żywienia w szkole

 • Wielorazowe pojemniki

  Wielorazowe pojemniki

 • Platforma StratKIT

  Platforma StratKIT

W ramach projektu, miasto miało możliwość zmierzenia ilości marnowanyej żywności (ok. 25% przygotowanego jedzenia było wyrzucane). Teraz uczniowie zjadają 90%. 

Gratulujemy sukcesów w projekcie StratKIT i życzymy powodzenia w kolejnym przedsięwzięciu - StratKIT+, w ramach którego będą kontynuowane działania zmierzające do zrównoważonych zamówień publicznych. Projekt StratKIT+ jest współfinansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027.

Trzymamy kciuki za wygraną Rybnika w finale!

Tegoroczni laureaci (jeden w każdej kategorii), zostaną ogłoszeni podczas gali 11 maja 2023 rokuw Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie. 

Polska w ciągu 6 lat trwania inicjatywy zgłosiła największą ilość projektów ze wszystkich krajów europejskich, z których aż 65 znalazło się w finale konkursu. Polskie projekty dotychczas trzykrotnie otrzymały nagrody główne. 

logo stratkit+