Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

O Programie

ESPON to międzynarodowy program badawczy finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Jego celem jest wzmacnianie efektywności polityki spójności poprzez opracowywanie i rozpowszechnianie wyników badań w zakresie trendów w rozwoju społeczno-gospodarczym i przestrzennym regionów, miast i innych jednostek terytorialnych w Europie. ESPON dostarcza porównywalne dane, rekomendacje, scenariusze rozwoju i dodatkową wiedzę dotyczącą wymiaru terytorialnego polityk publicznych poprzez różnego rodzaju analizy, w tym badania stosowane (Applied Research), analizy ukierunkowane (Targeted Analysis) i monitoring działań (Monitoring and Tools).

ESPON istnieje od 2002 r. W całym okresie działalności zostały zrealizowane następujące programy badawcze: ESPON 2006, ESPON 2013 i ESPON 2020. Po kilkuetapowym procesie tworzenia nowego programu i konsultacjach publicznych w państwach członkowskich 6 lipca 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Współpracy ESPON 2030.

Uczestnicy programu

W programie ESPON uczestniczy 27 państw członkowskich UE oraz 4 państwa partnerskie: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria.

Państwa uczestniczące w programie ESPON

Struktura instytucjonalna

Instytucją zarządzającą programem ESPON jest Ministerstwo Energii i Planowania Przestrzennego w Luksemburgu, a instytucją odpowiadającą za wykonanie programu jest EGTC (European Grouping on Territorial Cooperation). Obydwie jednostki uczestniczą w pracach dwóch organów składających się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich:

  • Komitetu Monitorującego (organu decyzyjnego m.in. w sprawach budżetowych i badawczych),      
  • sieci Krajowych Punktów Kontaktowych (odpowiadających za promocję działalności ESPON w państwach członkowskich).

Dla kogo

Najważniejszymi interesariuszami programu ESPON są:

  • przedstawiciele administracji publicznej na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym (policymakers),      
  • reprezentanci środowiska naukowego (researchers).

Działalność badawcza ESPON służy wspieraniu procesów decyzyjnych w UE i krajach członkowskich, a także daje naukowcom możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach. Dodatkowo z wyników badań mogą korzystać również przedstawiciele sektora prywatnego, dziennikarze, a także zwykli obywatele.

Budżet programu

Program w latach 2021-2027 będzie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w kwocie 48 mln euro, natomiast składki państw członkowskich wynoszą 12 mln euro. Całkowity budżet programu na lata 2021-2027 wyniesie 60 mln euro.

Obszary działań

Zgodnie z zapisami przyjętego programu projekty badawcze realizowane w ramach ESPON koncentrować się będą w najbliższych latach na kilku wybranych obszarach tematycznych (TAPs – Thematic Action Plans):

  1. Terytoria neutralne dla klimatu (Climate neutral territories);
  2. Zarządzanie niestandardowymi obszarami geograficznymi (Governance of new geographies);
  3. Perspektywa dla wszystkich ludzi i miejsc (Perspective for people and places);
  4. Miejsca odporne na kryzysy (Places resilient to crisis);
  5. Mieszkanie, praca i podróżowanie przez granice (Living, working and travelling across borders);
  6. Inteligentna łączność (Smart connectivity);
  7. Europejskie obszary w relacjach globalnych (European territories in global interactions);
  8. Adaptacja do zmian klimatu (Adapting to the impacts of climate change).

W dalszych etapach realizacji programu mogą zostać uszczegółowione kolejne obszary tematyczne. Więcej informacji o ich aktualizacji i planach zamieszczono na stronie: ESPON Thematic Action Plans

Jak korzystać z programu

Skorzystać z programu ESPON 2030 można jako:

  • Przedstawiciel władz publicznych – wykorzystując publikowane przez ESPON wyniki badan i analiz do prowadzenia polityki rozwoju opartej na dowodach naukowych; uczestniczyć w warsztatach, na których omawiane są konkretne badania; złożyć propozycję badania w ramach analiz ukierunkowanych lub zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie tzw. usługi na życzenie.      
  • Przedstawiciel środowiska naukowego – uczestnicząc w przetargach na wykonawcę badań; wykorzystując wyniki badań ESPON w swoich pracach badawczych.      
  • Obywatel – dokonując dowolnych porównań swojego terytorium do pozostałych obszarów w Europie na podstawie prac ESPON; korzystając z magazynu informacyjnego ESPON, śledząc social media programu, na których popularyzowana jest wiedza oparta na badaniach ESPON.      
  • Dziennikarz – wykorzystując w swoich artykułach rzetelne dane z badań ESPON; podnosząc wynikające z analiz istotne dla kraju wątki.

Ponadto każdy może posługiwać się wynikami badań, danymi i mapami, które za darmo dostępne są na portalu ESPON. Można również uczestniczyć w seminariach tematycznych organizowanych przez ESPON raz na pół roku w kraju, który pełni prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Dodatkowe informacje

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie ESPON 2030 Programme.

Polskojęzyczna wersja programu dostępna jest na stronie Program Współpracy ESPON.

Wyniki prac badawczych zrealizowanych w ramach ESPON publikowane są na stronie Publikacje ESPON.

Kontakt

Krajowy Punkt Kontaktowy Programu ESPON w Polsce:

espon@mfipr.gov.pl

tel. 22 273 88 38

Profil na FB