Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

O programie

URBACT to Europejski Program Współpracy Terytorialnej dla Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich. Podkreśla kluczową rolę, jaką miasta odgrywają w obliczu coraz bardziej złożonych przemian następujących w Europie. URBACT pomaga miastom wypracować praktyczne, innowacyjne i zrównoważone metody, łączące wymiary ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. Umożliwia im dzielenie się dobrymi praktykami i zdobytymi doświadczeniami między sobą oraz ze wszystkimi profesjonalistami zaangażowanymi w politykę miejską w Europie. Sieci URBACT IV (2021-2027) będą zajmować się szerokim zakresem tematów miejskich. Dodatkowo będą starały się uwzględnić przekrojowe tematy Programu: green, gender, digital. W ramach Programu polskie miasta mają szansę współpracować z partnerami z 27 państw członkowskich UE oraz państw stowarzyszonych i krajów IPA: Norwegii, Szwajcarii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii.

Cele URBACT IV

1. Wykorzystanie sieci transnarodowych do poprawy zdolności miast europejskich:

1 a – współprojektowanie i wdrażanie Zintegrowanych Planów Działania związane ze wspólnymi wyzwaniami zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez trzy rodzaje Sieci URBACT:

• Sieci Planowania Działań,

• Sieci Transferu,

• Sieci Transferu Innowacji, bazujący na dokonaniach Urban Innovative Actions,

1 b - transfer ustalonych dobrych praktyk miejskich,

1 c - projektowanie planów inwestycyjnych dla powielenia elementów Miejskich Działań Innowacyjnych

2. Poprawa zdolności interesariuszy miejskich do projektowania i wdrażania polityk, praktyk i innowacji zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w sposób zintegrowany, partycypacyjny i terytorialny.

3. Zagwarantowanie, aby wiedza i praktyka URBACT były dostępne dla praktyków i decydentów zajmujących się kwestiami miejskimi w celu uwzględnienia ich w lokalnych, regionalnych, krajowych i europejskich politykach miejskich, w szczególności za pośrednictwem Europejskiej Inicjatywy Miejskiej oraz wnoszenie wkładu w realizację Agendy Miejskiej dla UE.

Sieciowanie miast

Uczestnictwo w Programie polega na sieciowaniu miast (tj. tworzenia konsorcjów projektowych wybieranych w naborach) o różnych zakresach tematycznych ważnych dla rozwoju miast, np.: rewitalizacja miejska, wspieranie przejścia na gospodarkę nisko-emisyjną, promocja integracji społecznej i walki z ubóstwem, promowanie zatrudnienia i mobilności pracowników, wzmocnienie badań, rozwoju technologicznego i innowacji, itp. W sieciach URBACT miasta dzielą się doświadczeniami i dobrymi praktykami, uczą się od siebie i wyciągają wspólne wnioski dla ulepszenia swoich polityk miejskich. Każde miasto uczestniczące w sieci, stosując metodę URBACT, musi utworzyć Lokalną Grupę Wsparcia URBACT, aby zaangażować lokalnych interesariuszy. Lokalne Grupy Wsparcia tworzone są na początku działania sieci, a jej celem jest wypracowanie Lokalnego Planu Działania, które powinno stać się dokumentem strategicznym lub operacyjnym każdego partnera projektu.

Beneficjenci wsparcia

Beneficjentami programu URBACT IV będą:

• miasta, gminy, miasteczka,

• lokalne agencje zdefiniowane jako publiczne lub półpubliczne organizacje utworzone przez

• miasto,

• dzielnice miast i gmin (jeśli mają odrębny status prawny),

• władze metropolitalne i zorganizowane aglomeracje.

Ponadto, do działań realizowanych w ramach celu 1 kwalifikuje się pewna liczba partnerów spoza miasta. Lista pozostałych uprawnionych beneficjentów jest określona w następujący sposób:

• władze regionalne i krajowe, jeśli chodzi o kwestie miejskie;

• uczelnie i ośrodki badawcze w zakresie problematyki miejskiej.

Budżet programu

79 mln EUR

Obszar wsparcia:

• 27 państw członkowskich UE,

• państwa stowarzyszone - Norwegia i Szwajcaria,

• państwa objęte Instrumentem Pomocy Przedakcesyjnej (IPA): Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia,

• miasta z innych krajów – partnerzy z innych krajów mogą uczestniczyć w realizacji programu z finansowaniem własnym.

W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy

Aldo Vargas-Tetmajer: aldo.vargas@zmp.poznan.plinfo@urbact.pl

Więcej informacji o URBACT: 

Nabór na projekty URBACT IV - Edycja 2024

Zaproszenie do tworzenia Sieci Transferu Innowacji (Innovation Transfer Networks- ITN), otwarte od 10 stycznia do 20 marca 2024 r.

Logo ITN URBACT

Krajowy Punkt URBACT przy Związku Miast Polskich ma zaszczyt zaprosić miasta oraz inne podmioty działające na rzecz miast do zgłoszenia się do naboru na Sieci Transferu Innowacji. Obecny nabór skupia się na transferze zrealizowanych w ramach programu Urban Innovative Actions projektów, w latach 2016-2023 (patrz strona programu UIA). Miasta, które wdrożyły projekt UIA, będą domyślnie działać jako partnerzy wiodący.

Udział w tych sieciach stanowi dla europejskich miast wyjątkową okazję do poznania unikatowych projektów sfinansowanych w ramach UIA oraz przeniesienia i dostosowania ich osiągnięć do lokalnego kontekstu. Stając się częścią składającej się z 5 do 7 partnerów Sieci Transferu Innowacji, miasta zyskują możliwość zrozumienia rozwiązań wypracowanych przy pomocy funduszy UIA oraz wspólnie z międzynarodowymi partnerami stworzyć plan inwestycyjny ich wdrożenia na własnym terenie. Na działalność każdej Sieci przeznaczone zostanie 550 000 euro.

Zachęcamy miasta i równoważne organy publiczne z Polski oraz 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, państw partnerskich (Norwegia, Szwajcaria), a także miasta z krajów korzystających z Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia), do przystąpienia do obecnego naboru.

Beneficjentami naboru mogą być:

  • miasta o różnym statusie prawnym, bez względu na wielkość;
  • publiczne lub pół-publiczne lokalne agencje, częściowo lub w całości należące do władz miasta, odpowiedzialne za określone zakresy polityk miejskich;
  • dzielnice miast, w przypadku, gdy posiadają kompetencje w zakresie kształtowania i wdrażania polityki miejskich;
  • zorganizowane miejskie obszary funkcjonalne, gdy posiadają kompetencje w zakresie kształtowania i wdrażania polityki miejskich;

Ponadto w ograniczonym zakresie mogą to być również:

  • Samorządowe władze wojewódzkie i powiatowe, władza krajowa, w zakresie spraw miejskich;
  • Uniwersytety i ośrodki badawcze, w zakresie spraw miejskich;
  • Instytucje zarządzające polityką spójności i funduszami solidarności UE.

Potencjalni beneficjenci chcący skorzystać z doświadczenia i know-how projektów UIA, powinni przejść do narzędzia wyszukiwania partnerów URBACT (Partner Search Tool) i wyrazić swoje zainteresowanie konkretnym projektem i miastem, które wdrożyło projekt UIA. Opis narzędzia znajduje się także w dalszej części tekstu.

Na stronie URBACT  można znaleźć wszystkie dokumenty dotyczące zaproszenia, wskazówki i daty sesji informacyjnych.

 

Infografika - nabór na Sieci Transferu Innowacji (PDF 990 KB)

Dokumenty

Narzędzie wyszukiwania partnerów

Znajdź swojego partnera wiodącego i jego innowacyjne działanie miejskie!

Partnerami Wiodącymi Sieci Transferu Innowacji będą miasta, które pomyślnie ukończyły projekt Urban Innovative Actions w latach 2016-2023.

Przejdź do Narzędzia Wyszukiwania Partnerów, aby dowiedzieć się, kim są potencjalni partnerzy wiodący, odkryć ich projekty kwalifikujące się do przeniesienia do Sieci Transferu Innowacji i wyrazić swoje zainteresowanie!

Zachęcamy do kontaktu z kilkoma partnerami wiodącymi. Zwiększy to szanse na uczestnictwo w sieci URBACT.

Sesje informacyjne

w Polsce:

Mamy przyjemność zaprosić potencjalnych beneficjentów z Polski na Dzień Informacyjny w formule online, 7-go lutego 2024.

Szczegółowe informacje na stronie EWT oraz na stronie URBACT

Krajowy Punkt URBACT organizuje również Dni Informacyjne w kilku miastach w Polsce. Daty i szczegóły zamieścimy w najbliższych dniach.

Na poziomie europejskim:

Dołącz do sesji informacyjnych, online w języku angielskim, organizowanych przez Sekretariat URBACT, aby dowiedzieć się wszystkiego o naborze do Sieci Transferu Innowacji i zadać swoje pytania!

Pytania dotyczące naboru

W razie pytań, prosimy o kontakt mailowy na adres itn@urbact.eu (po angielsku) oraz na adres Krajowego Punktu URBACT (po polsku) aldo.vargas@zmp.poznan.pl  

Dalsze informacje opisowe dotyczące wszystkich istotnych tematów związanych z naborem (zakres naboru, partnerstwo projektowe, ekspertyza w ramach projektu, budżet projektu, składanie wniosku przez internet) znajdują się na dole strony https://urbact.eu/get-involved w sekcji FAQ – najczęściej zadawane pytania.

Slider programu Urbact