Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: Asystent Leczenia Żywieniowego dzięki projektowi HoCare2.0

Jak zaprojektować nową usługę społeczną, która będzie skrojona na miarę potrzeb odbiorcy? Przed takim wyzwaniem stanęło Województwo Małopolskie przystępując do projektu HoCare2.0 w celu wypracowania innowacyjnej usługi opieki domowej. Zobacz jak powstał Asystent Leczenia Żywieniowego.

Z pomocą przyszła metoda opracowana w ramach projektu HoCare2.0 – współtworzenie, które jest dość popularnym podejściem w biznesie, jednak rzadko wykorzystywane w sektorze publicznym.

Dzięki współpracy wielu partnerów projektu metodę tę z powodzeniem zaadaptowano dla usług publicznych. W oparciu o opracowane przez ekspertów podręczniki dotyczące współtworzenia, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w partnerstwie z firmą Nutricare przystąpił do prac nad innowacyjną usługą opieki domowej.

Jakie są potrzeby

Prace rozpoczęły się od gruntownego zbadania potrzeb pacjentów i ich opiekunów. Podczas wielu wywiadów podopieczni i członkowie ich rodzin podzielili się swoimi historiami i obawami związanymi z chorobą i leczeniem w domu. Na podstawie zebranych informacji udało się zidentyfikować główne potrzeby pacjentów i ich rodzin.

Na pierwsze miejsce wybiła się potrzeba dostępu do fachowej informacji w zakresie żywienia dojelitowego zgłaszana zarówno przez pacjentów jak i opiekunów.
W wywiadach wskazywali także na chęć nawiązania relacji z innymi pacjentami i opiekunami, a także na konieczność kontaktu z profesjonalistami w zakresie leczenia i żywienia dojelitowego. W rozmowach – głównie z opiekunami – przewijał się wątek zapewnienia odpoczynku i wytchnienia od opieki, często świadczonej w trybie całodobowym.

Tak właśnie powstał Asystent Leczenia Żywieniowego.

Źródło informacji oraz szczegóły pilotażu w projekcie HoCare 2.0: strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego dedykowana Senioralnej Małopolsce.

Projekt HoCare2.0, dofinansowany z transnarodowego programu Interreg Europa Środkowa, był realizowany przez 11 partnerów z Czech, Węgier, Słowenii, Włoch, Niemiec i Polski. Polscy partnerzy projektu: Województwo Małopolskie i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.

logo projektu HoCare2.0