Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Projekt Energy Equilibrium – sposób na lokalną transformację energetyczną

Wieksze natężenie promieniowania słonecznego czy też prędkości wiatru danego dnia, pozwala na produkcję większej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Innego dnia, przez brak słońca czy wiatru, produkukcja energi jest znikoma.

Jak w takim razie magazynować sezonowe wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych?

To pytanie stawiają sobie władze publiczne, odpowiedzialne za tworzenie polityk dla rozwoju infrastruktury odnawialnych źródeł energiii w regionach.

Lokalne władze napotykają liczne wyzwania związane z wdrażaniem przepisów, co z kolei utrudnia regionalną drogę do neutralności klimatycznej.

W odpowiedzi na wyzwania lokalnych powstał projekt "Energy Equilibrium", czyli partnerstwo 12 organizacji z 7 krajów Unii Europejskiej.

grafika - projekt energy equilibrum

Wśród polskich partnerów projektu można znaleźć Gminę Wejherowo, Mikołajki Pomorskie oraz Instytut Maszyn Przepływowych PAN.

Partnerzy rozpoczęli współpracę 1 stycznia 2023 r. i zakończą swoje działania z końcem 2025 roku. Budżet projektu wynosi ok. 2 mln euro. 1,6 mln euro zostanie dofinansowane z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Polska strona internetowa projektu

O projekcie

Energy Equilibrium to inicjatywa, która, dzięki współpracy międzynarodowej, będzie wspierała władze publiczne i dostawców energii.

W ramach projektu powstanie Platforma Równowagi Energetycznej – interaktywne i łatwe w obsłudze narzędzie wspierające gminy i dostawców energii w podejmowaniu decyzji związanych z opracowaniem skutecznych planów działania w celu przyspieszenia lokalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii w regionie, koncentrując się na rozwoju infrastruktury magazynowania energii.

Platforma Równowagi Energetycznej

Platforma to główne narzędzie, które powstanie w ramach projektu.

Pomoże ona władzom publicznym:

  • zidentyfikować najbardziej optymalną strategię rozwoju magazynowania OZE i jej wpływ na samowystarczalność energetyczną regionu
  • określić kluczowe czynniki wpływające na równowagę energetyczną (bilans energii produkowanej i zużywanej) w regionie
  • opracować strategie i plany działania w celu wzmocnienia udziału OZE w regionie
  • przewidywać ryzyka i unikać kosztownych błędów (np. inwestowanie w nieodpowiednie rozwiązania technologiczne).

W ramach projektu, powstał już prototyp platformy, z którego każdy może skorzystać.

Ta wersja obejmuje trzy segmenty - zapotrzebowanie budynków na energię, wytwarzanie energii i magazynowanie energii. Gdy użytkownik ustawi wartości dla działań, które chce wdrożyć, może uruchomić symulację do 2040 r. Wyniki każdej symulacji pojawią się na wykresach.

Na stronie głównej platformy znajduje się film instruktażowy dotyczący skutecznego korzystania z platformy.

interface platformy

Platforma będzie przed oddaniem do użytku, testowana w gminach w Polsce, Łotwie, Litwie i Szwecji.

Zachęcamy do śledzenia aktualności projektowych oraz do udziału w organizowanych seminariach i szkoleniach dla władz publicznych i wszystkich zainteresowanych projektem.

Tutaj można zapisać się do newslettera projektu, aby nie ominąć ważnych wydarzeń projektowych.